Kredyt konsolidacyjny – zalety i wady

Wednesday, January 16, 2019

Kredyt konsolidacyjny, to kredyt który pozwala połączyć wiele zobowiązań finansowych w różnych bankach w jedną ratę, w jednym banku. Skonsolidować można nie tylko kredyty i pożyczki, ale również karty kredytowe czy też limity w koncie. Bank nie skonsoliduje jedynie zobowiązań jakie mamy w instytucjach pozabankowych, czyli wszelkich parabankach. Skonsolidowanie zobowiązań jest dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy poprawić bieżącą sytuację finansową i odciążyć nieco domowy budżet. Jest też doskonałym produktem dla osób zapominających o spłacie kilku rat. Konsolidacja kredytu ma zarówno zalety jak i wady, które warto poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Zalety konsolidacji.

Największym atutem kredytu konsolidacyjnego jest zamiana wielu zobowiązań w jedną ratę. Zazwyczaj rata ta jest niższa niż suma wcześniejszych zobowiązań, dzięki czemu czemu realna jest poprawa naszej bieżącej sytuacji finansowej. Niższą ratę można płacić dzięki wydłużonemu okresu kredytowania. Trzeba tu jednak pamiętać, że im dłuższy okres kredytowania, tym koszt kredytu również będzie wyższy. Kolejną zaletą jest możliwość negocjacji. Co prawda nie jesteśmy przyzwyczajenie do negocjowania z bankiem, ale mamy tutaj taką możliwość. Przenosząc wszystkie zobowiązania do jednego banku negocjujmy więc lepsze warunki dla kredytu konsolidacyjnego, aby to dla nas oferta była jak najbardziej korzystna. Banki oferują także możliwość dobrania dodatkowych pieniędzy, poza kwotą konsolidacji. Oczywiście kwota ta jest uzależniona od zdolności finansowej kredytobiorcy. Warto jednak pamiętać o takiej możliwości, bo czasami dodatkowa gotówka może się przydać.

Wady kredytu konsolidacyjnego.

To co dla niektórych jest zaletą, dla innych może okazać się wadą kredytu konsolidacyjnego. Mowa tu o niższej racie przy jednoczesnym wydłużeniu okresu spłaty, co w praktyce oznacza zapłacenie wyższych odsetek. Oczywiście koszty kredytu to nie tylko odsetki, ale wszystkie dodatkowe opłaty i prowizje pobierane przez bank. Dlatego też warto starannie przekalkulować, czy kredyt konsolidacyjny to najlepsze rozwiązanie w naszym przypadku.

O czym warto jeszcze wiedzieć?

Większość banków oferujących kredyty konsolidacyjne proponuje również możliwość skorzystania z dodatkowej gotówki. Na pierwszy rzut oka jest to bardzo kusząca propozycja. Zwłaszcza gdy nasza sytuacja finansowa nie jest najlepsza. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z takiej oferty, dobrze przemyślmy czy dodatkowa gotówka jest nam niezbędna.

  • Posted by kredytek at 11:29:17 in