Co można konsolidować?

Tuesday, March 12, 2019

Kredyt konsolidacyjny to najczęściej wybierana forma restrukturyzacji przy korzystaniu z wielu grup zobowiązań jednocześnie. Pojawia się jednak pytanie, co można konsolidować w praktyce i jak to odbija się na historii spłaty dotychczasowych kredytów?

Co podlega restrukturyzacji?

Tak naprawdę konsolidować można wszystkie kredyty konsumencie, także dostępne w popularnych marketach. To często niezwykle opłacalna perspektywa, ponieważ sprzedawcy (doradcy) w marketach naciągają klientów na ogromne, nieproporcjonalne wręcz oprocentowanie. A przy konsolidacji zadłużenia wskaźniki zostają uśrednione na korzyść kredytobiorcy. To jeden z najważniejszych plusów scalenia zobowiązań. Można również konsolidować kredyty hipoteczne, mieszkaniowe (pożyczki), czy limity na kartach kredytowych. Dochodzą do tego kredyty samochodowe. Wachlarz zamykanych zobowiązań jest zatem spory, chociaż nie zawsze kredytobiorca posiada odpowiednią zdolność kredytową, aby otrzymać kwotę umożliwiającą zamknięcie wszystkich umów. To jeden z popularnych problemów. Co w takim przypadku zrobić? Najlepiej wnieść zabezpieczenia majątkowe, które naturalnie wyrównają poziom zdolności kredytowej, albo wygospodarować kapitał z innego, dowolnego źródła.

Co w ogóle daje konsolidacja kredytów?

Uśrednienie oprocentowania w kredycie konsolidacyjnym to jedna z podstawowych zalet. Przy niskich stopach procentowych wskazana zaleta jest jeszcze bardziej opłacalna i wpływa na wyrównanie całkowitych kosztów spłaty. Długi termin restrukturyzacji to kolejny plus, ponieważ niektóre kredyty gotówkowe obowiązują, np. 2 lata, a konsolidacja już do 10 – 12, a nawet czasami więcej lat w zależności od oferty banku i zdolności kredytowej klienta. Można uznać, że 9 – 10 lat to popularna, łatwo dostępna norma. Długi okres spłaty jest wymagany przy konsolidacji długów, aby obniżyć ratę do zadowalającego poziomu. Bez takiej konfiguracji nie ma mowy o restrukturyzacji i przywrócenia płynności. Banki zarabiają na wydłużeniu okresu spłaty (wzrost całkowitych kosztów kredytu), ale jest to koszt do zaakceptowania w zamian za optymalizację finansową w niezwykle krótkim czasie. Nie ma też problemu, aby kredyt konsolidacyjny bez dodatkowych prowizji nadpłacać w wybranych przez siebie terminach.

Dogodny termin spłaty rat konsolidacyjnych

Ustal również dogodną ratę spłaty kredytu konsolidacyjnego, aby idealnie pokrywała się z otrzymywaną pensją. Ten problem niedopasowania daty spłaty występuje najczęściej w zwykłych pożyczkach gotówkowych, co powoduje pewne braki w historii kredytowej, trudne później do wyjaśnienia.

  • Posted by kredytek at 13:44:03 in

Kredyt konsolidacyjny – zalety i wady

Wednesday, January 16, 2019

Kredyt konsolidacyjny, to kredyt który pozwala połączyć wiele zobowiązań finansowych w różnych bankach w jedną ratę, w jednym banku. Skonsolidować można nie tylko kredyty i pożyczki, ale również karty kredytowe czy też limity w koncie. Bank nie skonsoliduje jedynie zobowiązań jakie mamy w instytucjach pozabankowych, czyli wszelkich parabankach. Skonsolidowanie zobowiązań jest dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy poprawić bieżącą sytuację finansową i odciążyć nieco domowy budżet. Jest też doskonałym produktem dla osób zapominających o spłacie kilku rat. Konsolidacja kredytu ma zarówno zalety jak i wady, które warto poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Zalety konsolidacji.

Największym atutem kredytu konsolidacyjnego jest zamiana wielu zobowiązań w jedną ratę. Zazwyczaj rata ta jest niższa niż suma wcześniejszych zobowiązań, dzięki czemu czemu realna jest poprawa naszej bieżącej sytuacji finansowej. Niższą ratę można płacić dzięki wydłużonemu okresu kredytowania. Trzeba tu jednak pamiętać, że im dłuższy okres kredytowania, tym koszt kredytu również będzie wyższy. Kolejną zaletą jest możliwość negocjacji. Co prawda nie jesteśmy przyzwyczajenie do negocjowania z bankiem, ale mamy tutaj taką możliwość. Przenosząc wszystkie zobowiązania do jednego banku negocjujmy więc lepsze warunki dla kredytu konsolidacyjnego, aby to dla nas oferta była jak najbardziej korzystna. Banki oferują także możliwość dobrania dodatkowych pieniędzy, poza kwotą konsolidacji. Oczywiście kwota ta jest uzależniona od zdolności finansowej kredytobiorcy. Warto jednak pamiętać o takiej możliwości, bo czasami dodatkowa gotówka może się przydać.

Wady kredytu konsolidacyjnego.

To co dla niektórych jest zaletą, dla innych może okazać się wadą kredytu konsolidacyjnego. Mowa tu o niższej racie przy jednoczesnym wydłużeniu okresu spłaty, co w praktyce oznacza zapłacenie wyższych odsetek. Oczywiście koszty kredytu to nie tylko odsetki, ale wszystkie dodatkowe opłaty i prowizje pobierane przez bank. Dlatego też warto starannie przekalkulować, czy kredyt konsolidacyjny to najlepsze rozwiązanie w naszym przypadku.

O czym warto jeszcze wiedzieć?

Większość banków oferujących kredyty konsolidacyjne proponuje również możliwość skorzystania z dodatkowej gotówki. Na pierwszy rzut oka jest to bardzo kusząca propozycja. Zwłaszcza gdy nasza sytuacja finansowa nie jest najlepsza. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z takiej oferty, dobrze przemyślmy czy dodatkowa gotówka jest nam niezbędna.

  • Posted by kredytek at 11:29:17 in