Wniosek kredytowy to podstawa do otrzymania kredytu gotówkowego. Pytanie, jak działa wniosek kredytowy, czy to dobre narzędzie i czy wywołuje ryzyko dla kredytobiorcy w związku z przekazywaniem wrażliwych danych? Można powiedzieć, że im lepiej, dokładniej podejdziesz do wypełniania wniosku kredytowego, tym szybciej zobaczysz pieniądze na rachunku osobistym.

Kredytobiorca powinien jasno wyznaczyć oczekiwania zadłużeniowe

Kredytobiorca przy wypełnianiu wniosku kredytowego powinien podjąć decyzję o potencjalnej kwocie zobowiązania oraz o optymalnym terminie spłaty. To absolutnie podstawowe informacje, które stanowią podstawę do dalszych negocjacji. Jeżeli nie bardzo wiesz, czy Twoja sytuacja ekonomiczna zapewni dostęp do danej kwoty kredytu zapoznaj się z przykładem reprezentatywnym. Im bliżej wzorca statystycznego (przykładu reprezentatywnego) się znajdujesz, tym większa szansa na zadłużenie konsumpcyjne w założonych we wniosku widełkach.

Profilowanie klientów w celu minimalizowania ryzyka obsługi kredytu

We wniosku o udzielenie kredytu gotówkowego znajdziesz również pola dotyczące potencjalnego zabezpieczenia kredytu. Najpopularniejsze narzędzia do weksel in blanco, poręczenie osób trzecich, ubezpieczenie (różne pakiety do wyboru, nie jest to obowiązkowe), zgoda na blokadę środków. Największe problemy we wniosku zaczynają się w dziale o dochodach i wydatkach. Banki profilują klientów. Inaczej podchodzą do analizy kredytowej właścicieli firm, branżowych specjalistów, pracowników znanych korporacji, a inaczej do osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne, tylko z jednym źródłem dochodu i niepewną sytuacją mieszkaniową, życiową. Wniosek kredytowy nie może różnić się od wzorca wynikającego z prawa bankowego, więc wszystkie dane, które podajesz tak naprawdę posiadają odzwierciedlenie ustawowe. Ocena zdolności kredytowej klienta to sprawa obowiązkowa, a nawet wymuszana prawnie.

Lepiej nie kłamać we wniosku kredytowym, bo i tak „wszystko wyjdzie”

Do wniosku powinieneś dodać informacje o wydatkach stałych gospodarstwa domowego, ale nie rób tego „na oko”, tylko zastanów się nad zagadnieniem konkretnie. Dzięki temu unikniesz pułapek ekonomicznych w przyszłości, przy spłacie zobowiązania konsumpcyjnego. Nie można oszukiwać w strukturze wydatków, ponieważ bank i tak to zweryfikuje, porówna z tabelami statystycznymi na dane regiony kraju. Inne koszty oczywiście występują w miastach, a inne na wsi, w mniejszych miejscowościach. W oświadczeniach do kredytu gotówkowego oznaczasz nawet terminowe regulowanie zeznań podatkowych i innych grup zobowiązań. Można powiedzieć, że do kredytu gotówkowego ma dostęp wyłącznie gospodarstwo domowe wiarygodne ekonomicznie.

Czy to skomplikowane?

Wniosek kredytowy wydaje się na pierwszy rzut oka skomplikowany i wymaga chwili czasu na wypełnienie, ale nie musisz robić tego samodzielnie. Dobre założenie to kontakt z niezależnym doradcą, ewentualnie zgłoszenie się o kredyt gotówkowy przez rachunek osobisty. To przyśpiesza weryfikację i daje szansę na szybszą wypłatę środków.