Po kredyt gotówkowy można się ubiegać w różnych celach i różnych miejscach, bezpośrednio w banku czy przez internet. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić pożyczkę gotówkową w nowym, lepszym świetle, wskazać przypadki w jakich ludzie z niej korzystają. Wskażemy także dobre i złe strony kredytu gotówkowe, źródła skąd można je pozyskać jak i warunki na jakich możemy je otrzymać. Zapraszamy do lektury.

Kredyt gotówkowy w banku

Kredyt w banku uznawany jest za bezpieczniejsze rozwiązanie. W przypadku kredytu gotówkowego, charakteryzuje się on kwotą kredytowania nawet do kilkuset tysięcy złotych. Kredyt gotówkowy najczęściej zaciąga się na 2-3 lata, jednakże w niektórych bankach okres ten można wydłużyć nawet do 5-6 lat. Oprocentowanie takiego kredytu relatywnie jest korzystne, często uzależnione od poziomu stóp procentowych. Mnogość ofert na rynku może przysporzyć bólu głowy, jednakże z drugiej strony jest to korzystne dla kredytobiorców gdyż po pierwsze, jest z czego wybierać, po drugie, to właśnie banki muszą zabiegać o klientów i oferować coraz to bardziej konkurencyjne warunki kredytowania. Ubiegając sie o kredyt gotówkowy w banku, należy brać pod uwagę, że owy kredyt otrzymamy tylko po pozytywnej ocenie kredytowej. Jeżeli mamy nieczystą historię w BIK, czy też nie mamy zdolności kredytowej – owa pożyczka po prostu nie zostanie nam udzielona. Najczęściej jednakże weryfikacja wniosku kredytowego, w przypadku banków, nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami.

Kredyt gotówkowy w instytucji pozabankowej

Zgoła inaczej sytuacja wygląda w przypadku instytucji pozabankowych. Przede wszystkim, kredyty gotówkowe udzielane są na mniejsze kwoty. Zazwyczaj są to pieniądze rzędy kilku tysięcy złotych. Po drugie, okres kredytowania także jest zdecydowanie krótszy. Najczęstszymi pożyczkami w parabankach są okresy 3-12 miesięczne. Rzadko zdarzają sie pożyczki dłuższe, a już powyżej trzyletniego okresu kredytowania to możemy generalnie zapomnieć. Oprocentowanie relatywnie jest wyższe aniżeli w przypadku pożyczek bankowych. Instytucje pozabankowe jednakże nie weryfikują zbyt skrupulatnie swoich Klientów. Bardzo często umyślnie udzielają pożyczek osobom, które mają już inne zadłużenie, które nie uzyskały by pożyczki w banku ze względu na brak zdolności kredytowej, czy też po prostu dając pożyczkę na dowód, kiedy to historia w BIK jest niezbyt ciekawa. W sytuacji kiedy to żaden tradycyjny bank nie udzieliłby pożyczki, właśnie instytucje pozabankowe mogą pomóc, pomimo większego ryzyka, które to wliczone jest już w wyższe oprocentowanie. Bardzo często też instytucje pozabankowe wprowadzają dodatkowe opłaty, czy to za złożenie lub rozpatrzenie wniosku kredytowego czy nawet za odmowę udzielenia kredytu – kiedy to owa opłata za rozpatrzenie nie jest zwracana. Kredyt gotówkowy w instytucjach parabankowych niesie zatem za sobą niewątpliwie wyższe koszty kredytowe, jednakże na niektórych osób może być ona ostatnią deską ratunku, gdyż w tradycyjnym banku są i tak na straconej pozycji z przydzieleniem pożyczki.

Czym jest spirala długu i jak jej uniknąć

Spirala długów, generalnie, jest spłatą jednego zobowiązania finansowego, drugim – zaciągniętym kredytem. Jeżeli posiadamy już jakieś kredyty, nie radząc sobie z ich spłata, zaciągamy kolejny kredyt gotówkowy by spłacić owe pierwsze zobowiązanie – dochodzi wówczas do owej spirali długów. Także i w sytuacji jeżeli zaciągniętym kredytem spłacamy pełne zobowiązanie, i tak jesteśmy jakoby w pułapce kredytowej gdyż nadal owego kredytu się nie pozbywamy. Przedłużamy jedynie jego zakończenie, płacimy dalej co miesiąc określone raty, wydłużając okres kredytowania, a tym samym i spłacania coraz do większych i dłuższych w perspektywie czasu odsetek. Zdecydowanie warto spirali długów unikać. A jeżeli już popadniemy w długi i nie będziemy w stanie spłacać naszych zobowiązać, zamiast brania kolejnego kredytu na poczet owych spłat, lepiej rozwiązać problem systemowo, poprzez ograniczenie kosztów i zwiększenie dochodów. Będzie to wymagało od nas gruntowego przebudżetowania naszego życia i analizy sytuacji finansowej.

Czego się wystrzegać i na co uważać przy kredytach gotówkowych

O wyżej wspomnianej spirali długów nie będe już tutaj wspominał. Pożyczka gotówkowa zazwyczaj ma na celu wyprowadzenie nas z jakiejś opresji. W przynajmniej połowie przypadków zaciągania kredytów gotówkowych, szczególnie tych na mniejsze kwoty, dochodzi do sytuacji dość naglących i pośpiesznych. Konsumenci w potrzebie, starają się jak najszybciej rozwiązać swój problem i zaciągają pierwszą lepszą pożyczkę. To jest pierwszy błąd jaki można uczynić. Kredyt gotówkowy, jak i każdy inny, powinien być skrupulatnie przemyślany. Należy zapoznać się z różnymi ofertami i wybrać właśnie tę najlepsza dla nas. Mnogość banków i parabanków na rynku jest duża, dlatego na pewno nie będziemy mieli problemu z wyborem. Skorzystajmy z tego jak najlepiej!